menusearch
parslumier.com

با چه موادی میشود ویروس را از بین برد؟

قبلی
فروش فرمولاسیون مواد شوینده
فروش فرمولاسیون مواد شوینده
مشاهده
مواد شوینده صنعتی
مواد شوینده صنعتی
مشاهده
شوینده های خاص
شوینده های خاص
مشاهده
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ چهارشنبه
(0)
(0)
با چه موادی میشود ویروس را از بین برد؟
با چه موادی میشود ویروس را از بین برد؟

با ورود ویروس کرونا ی جدید یا همان covid19 به ایران و همه گیر شدن روز افزون آن در سراسر ایران و جهان لازم است برای از بین بردن و ضد عفونی کردن تمامی ویروسها کمی در مورد آنها شناخت بیشتری پیدا کنیم تا بتوانیم آنها را از بین ببریم.در این مقاله سعی شده با زبان بسیار ساده یه این موضوع بپردازیم.

 

الکل نیست؟ خب نیست که نیست؛ حرص خوردن ندارد. الکل فقط یکی از چند مواردی است که می توانیم وسایل دور و اطرافمان را با آن ضدعفونی و میکروب زدایی و در اصل ویروس زدایی کنیم. در این روزها که همه مردم شهر به دنبال مایعی برای ضدعفونی کردن دست ها و سطوحی که با آن در تماس هستند می گردند، متخصصان بهداشت و داروسازان، از راه های دیگری برای ضدعفونی کردن و از بین بردن ویروس های احتمالی در فضای اطرافمان می گویند؛ فضایی که به همه قسمت آن بدبین شده ایم و ویروس کرونا را روی آنها تصور می کنیم. در شرایط عادی، فرآورده های حاوی الکل یا آب اکسیژنه برای ضدعفونی کردن دست ها یا سطوح به اندازه کافی در دسترس است ولی در شرایط بحرانی که نیاز جامعه، صدها تا هزاران برابر شرایط عادی افزایش پیدا می کند، می شود از فرآورده های جایگزین برای رفع نیازهای فوری استفاده کرد. سحر حیدری، کارشناس بهداشت و دکتر سیدعلی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، پیشنهادهایی برای ضدعفونی کردن در این روزها و از بین بردن ویروس ها دارند.

بدون شک موثرترین اقدام برای مبارزه با ویروس کرونا، مصرف ضدعفونی کننده ها برای پاکسازی دست ها و سطوح آلوده است. با وجود این که مواد ضدعفونی کننده و گندزدای متعددی در دسترس ما قرار دارند، اما همه آنها برای مبارزه با ویروس کرونا مناسب نیستند. در واقع نیاز به کمی تشخیص دارد؛ این که بتوانیم بین هرکدام از موردهای نیازمند به ضدعفونی، تفاوت درستی قائل شویم. مثلا باید بدانیم آن چیزی که باعث ضدعفونی شدن میوه و سبزیجات می شود، برای سطوح کاملا بی اثر است. در واقع شوینده های میوه و سبزی روی میکروب ها بسیار موثرند ولی روی ویروس ها تاثیری ندارند و نمی توانیم از همان پاک کننده ها در این شرایط استفاده کنیم. یا مثلا محلول های دهان شویه، روی عفونت های میکروبی دهان موثر است ولی روی ویروس دست تاثیری ندارد. اگر بخواهیم از پاک کننده ها و ضدعفونی کننده های قطعی صحبت کنیم، باید بگوییم که تاکنون اثر سه ماده الکل، آب اکسیژنه و آب ژاول یا همان وایتکس روی نابودی ویروس کرونا ثابت شده است.

حمله به ساختارهای پروتئینی

ساختار ویروس از جنس پروتئین است و هر چیزی که بتواند این ساختار را برهم بزند، می تواند باعث ضدعفونی شدن آن سطح باشد. یکی از این مواد، دترجنت ها یا مواد شوینده هستند که می تواند در ساختار پروتئنی یویروس، اختلال ایجاد کنند. مثلا همین الکل، خاصیت به هم خوردگی ساختار پروتئین را دارد. علاوه بر آنها، حرارت و دما هم یکی دیگر از مواردی است که باعث بدشکل شدن پروتئین می شود. ویروس زمانی می تواند بیماری زا باشد که به جایی مثل سلول های انسان متصل شود که این اتصال از طریق پوشش خارجی آن صورت می گیرد. در واقع زمانی که بتوانیم به هر طریقی، این پوشش خارجی را از بین ببریم، باعث می شود که ویروس نتواند به جایی متصل و باعث عفونت شود. از آنجایی که پوشش خارجی ویروس ‎ها از جنس پروتئین است، هرچیزی که بتواند پروتئین را از بین ببرد، باعث از بین رفتن پوشش ویروس و در نتیجه نابودی ویروس ها می شود.پس تا اینجا میتوان به این نتیجه رسید که چرا یکی از راههای مقابله با کرونا دیروس شستشوی مداوم دستها با آب و صابون است.حتی لباسها به راحتی با شسته شدن با پودر ماشین لباسشویی غیر فعال و نابود می شوند. ویروس، اسید نوکلئیکی دارد که در داخل پروتئینی به نام کپسید است. از آنجایی که ویروس ویژگی های زیستی را ندارد و به تنهایی نمی تواند در جایی زندگی کند، برای ادامه زندگی باید به میزبانی مثل انسان متصل شود تا ژنوم های خودش را از طریق سلول به ما تزریق کند. در صورتی که ما بتوانیم با مواد ضدعفونی کننده، این ساختار پروتئینی را هدف قرار بدهیم و از بین ببریم، ویروس را نابود کرده ایم. حالا چطور می توانیم؟ این ساختار تحت تاثیر مواد شوینده، حرارت و تغییر PH محیط به سمت اسیدی یا قلیایی، از بین می رود.به زبان ساده تر محلول هایی مثل آب و سرکه یا آبلیمو که اسیدی هستند و آب گرم با مایع دستشویی برای دست و صورت همچنین برای محیط وایتکس رقیق شده یا آب اکسیژنه یا حرارت و برای لباسها شستن با ماشین لباسشویی

هرچه رقیق تر، بهتر

اگر در این شرایط نایاب شدن الکل، الکلی غلیظ در اختیار دارید، فکر نکنید که هرچه بیشتر از آن استفاده کنید، بهتر ضدعفونی کرده اید و ویروس ها را با قدرت بیشتری کشته اید. باید بدانید که الکل در غلظت های ۶۲ تا ۷۲ درصد بهترین اثربخشی ضدعفونی را دارد و مثلا در ۹۶ درصد، اثر کمتری دارد. یعنی هرچه الکل در چنین مواردی، رقیق تر باشد، کارایی بهتر و بیشتری دارد. اغلب محلول های الکلی ضدعفونی کننده موجود در داروخانه ها هم با همین غلظت هستند. اگر الکل خالص(۹۶ درصد) را به نسبت ۷ واحد الکل و ۳ واحد آب با هم ترکیب کنیم، محلول ضدعفونی کننده الکلی ساخته می شود که هم برای ضدعفونی کردن دست و هم سطح کاربرد دارد و می تواند خیالتان بابت از بین بردن ویروس کرونا راحت باشد. ما فرمول رایگان ساخت اسپری ضد عفونی کننده دست رو براتون در همین سایت ارائه کردیم.

همین وایتکس های خانگی

این موضوع کاملا طبیعی است که کارخانه های الکل سازی، نمی توانند متناسب با نیاز بازار الکل تولید کنند و شاید بهترین گزینه برای جایگزینی الکل، آب ژاول یا وایتکس است. یک فرآورده موثر برای حذف ویروس ها، محلول سفیدکننده وایتکس یا آب ژاول ۵ درصد است. اگر حدود یک چهارم لیوان از محلول سفیدکننده را به اندازه یک ظرف سه لیتری آب مخلوط کنیم، محلولی به دست می آید که برای ضدعفونی کردن سطوح(نه دست ها)، علیه ویروس ها موثر است. وایتکس، یکی از موادی است که در هر خانه ای پیدا می شود و اتفاقا اثربخشی خیلی بالایی برای از بین بردن ویروس، به خصوص ویروس کرونا دارد اما همان را هم با دست و دلبازی مصرف نکنید. برای استفاده از آب ژاول یا وایتکس، باید آن را آنقدر رقیق کنیم تا به غلظت کم موجود در استخرهای شنا برسد. اگر آن را با آب سرد ترکیب کنیم، اثر فوق العاده ای برای از بین بردن عفونت ها و ویروس ها دارد و می توانید از سطوحی که آن را با چنین محلولی تمیز کرده اید، با خیال راحت استفاده کنید و فکرتان آرامش داشته باشد. نوع رقیق شده وایتکس با آب، کارایی خیلی بالایی مخصوصا برای شیشه ها دارد. از این جهت می گوییم رقیق باشد که باعث رنگ بری و خورندگی سطوح نشود. در آزمایشگاه ها که در معرض ویروس هپاتیت هستند هم از آب ژاول یا وایتکس برای ضد عفونی کردن استفاده می کنند.

حواستان به دست هایتان باشد

حتی اگر الکل در دسترس هم باشد، استفاده از الکل برای ضد عفونی کردن دست، باعث خشکی پوست و عوارض دیگری می شود. یکی از فرمول هایی که برای شست و شو و ضد عفونی کردن دست وجود دارد، ترکیب کردن آب لیمو با گیلیسیرین و مقدار خیلی خیلی کمی الکل است که دقیقا خاصیتی شبیه به همان ژل ضدعفونی کننده ای خواهد داشت که در داروخانه ها نایاب شده است. این محلول نتیجه بسیار خوبی دارد و باعث از بین رفتن هر نوع ویروسی از سطح دست می شود. علاوه بر آن، مثل الکل باعث خشکی پوست دست و از بین رفتن رطوبت پوست هم نمی شود و می توانید به هر مقداری که دل تان می خواهد از آن استفاده کنید. در واقع میان این همه فکر و خیال برای ضدعفونی کردن و ویروس زدایی، حواس تان به این نکته باشد که استفاده مکرر از محلول الکل یا آب اکسیژنه، باعث خشکی و آسیب پوست می شود که به همین دلیل لازم است پوست دست ها را با مصرف روزانه کرم های مرطوب کننده یا مخلوط آب لیمو در گلیسیرین محافظت و در عین حال ویروس زدایی کنیم.

 

در انتها مدت زمان نابودی کرونا ویروس و ویروسهای دیگر را با مواد مختلف برای شما ارائه می کنیم.

 

اتانول 70 درصد : نابودی بیش از 99.9 درصد در زمان تماس 10 دقیقه

هیپوکلرید سدیم غلظت 0.21 درصد : نابودی بیش از 99.99 درصد در 30 ثانیه

هیپو کلرید سدیم غلظت 0.01 درصد : نابودی بیش از 99 درصد در 10 دقیقه

پر اکسید هیدروژن 0.5 درصد : نابودی بیش از 99.99 درصد در کمتر از یک دقیقه

پویدون آیوداین 7.5 درصد : نابودی بیش از 99.99 درصد در 15 ثانیه

 

گند زدایی سطوح با هیپو کلرید سدیم 0.1 درصد ، اتانول 62 تا 71 درصد یا آب اکسیژنه 0.5 در صد در زمان تماس حدود یک دقیقه میتواند کورونا ویروس ها را کاملا غیر فعال نماید که با توجه به صرفه اقتصادی ، غلظت اندک و عدم تولید بو عملکرد آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) در گند زدایی سطوح و تجهیزات بسیار قابل قبول می باشد.

موفق باشید.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر